Czujniki dymu i gazu – czy warto je zainstalować w domu?

W życiu niekiedy niewielkie obiekty odgrywają ogromną rolę. Zdanie to znakomicie opisuje czujniki dymu i gazu, które mimo znikomych rozmiarów mogą uratować Twoje życie i dobytek. Mimo tego wiele osób w Polsce nadal nie decyduje się na zakup tego typu sprzętu. Przekonaj się, czy czujnik dymu i czadu to opłacalna inwestycja i na jakiej zasadzie działają te urządzenia.

czujniki-dymu-blog.jpg

Nad jakimi czujnikami warto się zastanowić?

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojego domu, wybierz systemy, które zaalarmują Cię, gdy będzie działo się coś niebezpiecznego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czujników, przez co czasem można zwątpić, na co należy postawić.

Wśród czujek, które opłaca Ci się zainstalować w domu, znajdują się m.in.:

  • czujnik dymu,
  • czujnik czadu,
  • czujnik gazu,
  • czujnik zalania,
  • czujnik temperatury.

W dzisiejszym tekście przyjrzymy się bliżej pierwszym trzem z nich – dzięki temu zrozumiesz, co odróżnia od siebie wykrywacz dymu i czadu oraz jakie rozwiązanie techniczne z tego obszaru należy wybrać.

Czujnik dymu – zabezpiecz się przed pożarem

Jednym z zagrożeń, z którym spotyka się każdy właściciel domu, jest pożar. Skutecznym sposobem na uchronienie się przed nim jest instalacja dobrej jakości czujnika dymu. Na jaki czujnik dymu możesz się zdecydować? W sprzedaży dostępne jest wiele różnych rodzajów czujek, a wśród nich można wyróżnić m.in.:

  • optyczne,
  • jonizacyjne,
  • półprzewodnikowe,
  • termiczne.

Każde z przedstawionych rozwiązań działa na nieco innej zasadzie. Optyczny wykrywacz dymu może występować w formie absorpcyjnej lub dyspersyjnej. W wariancie absorpcyjnym jest on wyposażony w emiter, który kieruje promieniowanie podczerwone do odbiornika. Jeżeli cząsteczka dymu przerwie wiązkę, to system wykrywa różnicę między promieniowaniem wyemitowanym i odebranym, co prowadzi do włączenia alarmu.

Z inną sytuacją mamy w przypadku dyspersyjnych czujników dymu. Działają one na tej zasadzie, że emitowane promieniowanie w momencie trafienia na cząsteczkę dymu rozprasza się i jest wychwytywane przez fotokomórkę, czego skutkiem jest uruchomienie się alarmu.

Drugą grupą czujników dymu są czujki jonizacyjne. Wykorzystują one elementy promieniotwórcze charakteryzujące się niską aktywnością. W przypadku przerwania wiązki jonów przez pojawienie się w pobliżu dymu dochodzi do włączenia alarmu. Czujniki izotopowe należy poddawać częstym kontrolom technicznym, zarówno rutynowym, jak i w momencie, gdy dojdzie do pożaru lub ich uszkodzenia.

Ostatnim segmentem czujek dymu, na który chcielibyśmy zwrócić uwagę, są czujniki półprzewodnikowe. Ich zasada działania polega na wykorzystaniu właściwości metali, jakimi pokryto te urządzenia. Jeśli dojdzie do kontaktu z produktami spalania, to wskazane metale zmieniają swoje przewodnictwo elektryczne, w wyniku czego uruchamia się alarm.

W gruncie rzeczy przed wszystkimi czujnikami dymu stawiane jest to samo zadanie – wykryć pojawiający się dym i skutecznie poinformować o tym fakcie domowników. Jaki czujnik dymu będzie więc najlepszy? Niezależnie od modelu działania, należy sięgnąć po certyfikowane urządzenie i zlecić jego zamontowanie doświadczonym profesjonalistom.

Czujniki czadu – ochrona przed cichym zabójcą

Kiedy nastaje sezon grzewczy, służby biją na alarm, by odpowiednio zabezpieczyć się przed czadem. Co roku w wyniku zatrucia tą substancją ginie kilkadziesiąt osób, a pomocy szpitalnej wymaga kolejnych kilkaset.

Najczęstszym źródłem emisji czadu jest niewłaściwa eksploatacja i wadliwy stan techniczny instalacji oraz urządzeń grzewczych. Czad, czyli tlenek węgla, wydziela się na skutek niepełnego spalania paliwa w urządzeniu grzewczym. Przyczyną takiej sytuacji jest mały transport tlenu do paleniska, spowodowany zwykle zanieczyszczeniem lub zużyciem sprzętu, w tym kotłów węglowych, piecyków gazowych z otwartą komorą spalania i kominków.

Czad to bardzo niebezpieczny gaz – jest silnie trujący, bezbarwny i nie ma zapachu, przez co niełatwo go zidentyfikować domownikom. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwo, warto zainwestować w system, który wykryje CO. Czym różni się czujnik dymu od czujnika czadu? Przede wszystkim rozwiązaniem umożliwiającym wykrycie zagrożenia. W przypadku czujek czadu nie jest emitowana żadna wiązka – ich działanie bazuje na ogniwie elektrochemicznym. Wystarczy niewielka obecność CO w powietrzu, żeby na elektrodzie czujnika zaszła reakcja utleniania tlenku węgla. Powoduje to przepływ prądu i włączenie alarmu.

Obecnie na rynku dostępne są rozwiązania dwa w jednym, takie jak czujnik dymu i czadu z powiadomieniem. Osoby, które zdecydowały się na tego typu system, nie muszą dłużej zastanawiać się, czy czujnik dymu wykryje czad.

Jaki czujnik czadu i dymu jest wart zakupu? Sięgnij po urządzenie, które spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Ochrona zdrowia i życia nie jest obszarem, w którym warto szukać oszczędności, stąd wybierz wysokiej jakości urządzenie zamiast jego tańszych zamienników.

Czujnik gazu – skuteczna ochrona przed wybuchowym zagrożeniem

Trzecią grupą czujek, które warto omówić, są czujniki gazu. Umożliwiają one wykrycie niebezpiecznego stężenia w powietrzu takich substancji jak gaz ziemny, propan-butan czy czad. W zależności od modelu, czujniki gazu wyposażone są w różne sensory np. półprzewodnikowe, katalityczne lub elektrochemiczne, które w sytuacji przekroczenia granicznej wartości kondensacji kontrolowanej substancji prowadzą do wzbudzenia alarmu.

Czujniki gazu są umieszczane w różnych miejscach w zależności od typu substancji, którą mają wykryć. W przypadku lekkiego czadu oraz gazu ziemnego montuje się je na suficie, natomiast w celu monitorowania gazu płynnego (propan-butan) umiejscawia się je przy podłodze. Wynika to z wagi gazu płynnego, który jest cięższy od powietrza i rozprzestrzenia się w dolnych partiach pomieszczenia mieszkania.

Podobnie jak w przypadku czujek 2 w 1 wspominanych wcześniej, tak i w tym przypadku można na rynku spotkać czujniki gazu i czadu. Należy jednak z uwagą selekcjonować odpowiednie rozwiązanie, a najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która prawidłowo dobierze model urządzenia.

Podsumowanie

Czujniki dymu i gazu to nieodzowna część zabezpieczenia budynku przed różnego rodzaju zagrożeniami. Warto w nie zainwestować, ponieważ koszt zakupu i instalacji jest niewielką ceną w porównaniu do zysku, jakim może być nawet uratowanie życia. Jeśli potrzebujesz fachowej porady na temat tego, jaki czujnik dymu i czadu będzie odpowiedni do Twoich potrzeb, to zgłoś się do X-Mont. Profesjonalnie montujemy certyfikowane czujniki kompatybilne z systemem inteligentnego domu dla osób zamieszkujących województwo śląskie, w tym sprawdzone czujniki temperatury na Śląsku. Dzięki nam Twój budynek stanie się bezpieczny.

Specjalizujemy się również w innych obszarach automatyki domowej. Oferujemy m.in.:

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Umów się na bezpłatną wycenę!