Czy warto zakładać klimatyzację w domu? Ile to kosztuje?

Nutka ochłody w upalne lato lub przyjemne ciepło w zimowy wieczór to coroczne marzenie wielu osób. Czy warto zakładać klimatyzację w domu – to pytanie zdaje się wtedy zupełnie naturalne, ale często pozostaje porzucone bez odpowiedzi. Należy jej udzielić zawczasu, żeby przy następnej fali upałów lub mrozów móc cieszyć się optymalną temperaturą w pomieszczeniu. Zastanawiając się nad tym, czy warto montować klimatyzację w domu, trzeba podkreślić, że to rozwiązanie niesie za sobą więcej korzyści niż tylko powiew orzeźwiającego powietrza w skwarny dzień. Jeśli chcesz dowiedzieć się o jakich korzyściach mowa, to zapoznaj się z dalszą częścią tekstu.

Dlaczego klimatyzacja domowa to opłacalna inwestycja?

Klimatyzacja domowa jest rozwiązaniem, które zapewnia wiele cennych benefitów. Liczne zalety tej instalacji stanowią klarowną odpowiedź na pytanie, czy warto zakładać klimatyzację w domu. Wyposażenie budynku w taki system gwarantuje m.in.:

  • komfort termiczny,
  • odpowiedni poziom wilgotności,
  • oczyszczenie powietrza.

Sterowanie_klimatyzacją.jpg

Komfort termiczny kluczem do dobrego samopoczucia

Podstawowym plusem, jaki zapewnia klimatyzacja do domu, jest komfort termiczny. Posiadacze tej instalacji mogą swobodnie ustawiać odpowiadającą im temperaturę, dzięki czemu uniezależniają swoje samopoczucie od tego rodzaju czynników zewnętrznych. Właściwe wskazania na termometrze korzystnie wpływają na higienę snu i pracy, zmniejszają również ryzyko udarów podczas upałów czy przeziębienia w trakcie chłodnych dni. To wsparcie jest szczególnie cenne w przypadku osób z dolegliwościami kardiologicznymi i chorobami układu oddechowego. Ciesząc się klimatyzacją domową, pamiętaj o tym, żeby nie przesadzać z różnicami temperatur między tą w pomieszczeniu a tą na zewnątrz. Powinny się one wynosić maksymalnie 7 stopni Celsjusza.

Skuteczna regulacja wilgotności

Wilgotność w budynku to kolejny parametr, który jest determinowany przez ustawienia klimatyzatora. Jej optymalny poziom eliminuje ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, a także pozytywnie wpływa na nastrój osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Oddychaj pełną piersią

Wyjątkowo ważną zaletą klimatyzacji w domu jest jej zdolność do oczyszczania transportowanego powietrza. Urządzenia tworzące tę instalację wyposażone są w specjalne filtry, które umożliwiają zatrzymanie unoszących się w przestrzeni drobnoustrojów, smogu, kurzu i pyłów. Niektóre nowoczesne klimatyzatory wykorzystują jonizatory, co pozwala jeszcze skuteczniej pozbywać się szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza. Nad tym, czy warto zakładać klimatyzację w domu, powinni zastanowić się m.in. alergicy, którzy dzięki inwestycji w to rozwiązanie mogą lżej przechodzić okresy silnego pylenia.

Na co należy uważać przy montażu klimatyzacji?

Jak działa klimatyzacja domowa? Posługując się pewnym uproszczeniem, można zasady pracy tej instalacji wytłumaczyć następująco: system permanentnie skrapla i następnie odparowuje czynnik chłodzący, a w trakcie tych procesów ochłodzone powietrze obniża temperaturę w pomieszczeniu, w którym umieszczono klimatyzator. Aby wszystkie etapy tego cyklu zachodziły zgodnie z planem, należy zadbać o wysoką jakość instalacji. Montaż klimatyzacji w domu – zarówno jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej – powinna realizować wykwalifikowana firma, taka jak X-Mont. Naszą specjalnością są projekty z segmentu inteligentny dom, w ramach których możemy sprawić, że sprawnie działająca klimatyzacja będzie dostosowywać warunki w pomieszczeniach w sposób automatyczny.

Ile kosztuje zamontowanie klimatyzacji domowej?

Wydaje się, że jednym z fundamentalnych pytań zadawanych przez osoby zainteresowane tą inwestycją brzmi: ile kosztuje klimatyzacja do domu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ze względu na to, że wartość całej operacji zależy w dużej mierze od indywidualnych cech budynku. Rzetelna ocena kosztów wymaga wizyty specjalisty na miejscu oraz późniejszego sporządzenia dokładnej koncepcji. X-Mont zapewnia klientom bezpłatny dojazd i wycenę prac, a także stworzenie darmowego projektu instalacji. Dzięki temu nie kupujesz kota w worku i możesz podjąć świadomą, odpowiedzialną decyzję.

Podsumowanie

Duża liczba korzyści płynących z tej inwestycji sprawia, że odpowiedź na pytanie, czy warto zakładać klimatyzację w domu, jest twierdząca. Komfort termiczny, czystsze powietrze, odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu – to wszystko zapewnia prawidłowa zamontowana, wysokiej jakości klimatyzacja. X-Mont to firma z dużą renomą i kompetentną kadrą pracowniczą, nieprzypadkowo wśród jej usług znajdują się realizacje smart home Fibaro, smart home Grenton i wiele innych. Kompleksowo obsługujemy klientów: bezpłatnie wyceniamy i tworzymy projekt, a następnie zajmujemy się zamówieniem, montażem i konserwacją modułów oraz serwisowaniem instalacji. Pragniesz niezawodnej klimatyzacji w swoim domu? Zapraszamy do kontaktu.

Zachęcamy także do lektury innych wpisów na naszym blogu, w których poruszamy wiele ciekawych tematów, m.in. wyjaśniamy, co to jest inteligentny dom.