Jak wykonać nowoczesną instalację elektryczną?

Nowoczesna instalacja elektryczna to nie tylko wysokiej jakości przewody, gniazdka i włączniki. Obecnie, technologie elektryczne są na tyle zaawansowane, że umożliwiają automatyczne, smart-sterowanie funkcjonowaniem poszczególnych sprzętów i urządzeń podłączonych do instalacji. Jak wykonać instalację elektryczną, która oferuje tego rodzaju udogodnienia? Co będzie potrzebne do jej wykonania?

instalacje-elektryczne-elektryk-olsztyn.jpg

Nowoczesna instalacja elektryczna – co to takiego?

Zanim dowiesz się jak wykonać instalację elektryczną w domu lub mieszkaniu, warto w pierwszej kolejności poznać samą definicję nowoczesnej instalacji elektrycznej. Dawniej, oznaczało to po prostu wymianę przewodów na lepsze, wykonane np. z miedzi. Aktualnie od elektryki wymaga się dużo więcej! Sterowanie obwodem elektrycznym za pośrednictwem smartfona? Włączanie światła w mieszkaniu kiedy przebywasz na wakacjach? To możliwe!

Warto również wziąć pod uwagę to, że coraz więcej urządzeń i systemów w Twoim domu lub mieszkaniu działa dzięki energii elektrycznej. Rolety antywłamaniowe, brama wjazdowa, ogrzewanie, a nawet pompa wody (kiedy korzystasz z wody z własnego ujęcia) – to wszystko mogłoby teoretycznie przestać działać podczas awarii zasilania. To właśnie dlatego, wielu specjalistów radzi, aby przezornie wyposażać się na dodatkowe zasilanie awaryjne, które umożliwi dalsze działanie urządzeń, mimo awarii sieci energetycznej.

Nowoczesna instalacja elektryczna to nie tylko wiele gniazd, ale też zaawansowane rozdzielnice elektryczne, które umożliwiają wygodne sterowanie automatyką Twojego domu. Nowoczesne instalacje buduje się również zupełnie inaczej niż dawniej. Ich dużą zaletą jest przede wszystkim łatwiejsze planowanie i układanie przewodów. Są uporządkowane i jeśli dojdzie kiedyś do awarii, są łatwiejsze w naprawie. Nowoczesne elektryka w domu ma same korzyści!

tlo2.jpg

Nowoczesna instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Chociaż nowoczesne instalacje elektryczne nie stawiają w zasadzie żadnych ograniczeń lokalizacyjnych i z powodzeniem można stosować je w biurach i budynkach wielorodzinnych (blokach, mieszkaniach), to nadal największą grupą, która decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie, są właściciele domów jednorodzinnych. Zatem – jak wykonać instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym?

W przypadku nowoczesnych smart-domów, przy planowaniu instalacji elektrycznej stosuje się zazwyczaj jedną rozdzielnicę elektryczną, która oferuje wiele możliwości konfiguracji. Rozdzielnice elektryczne gwarantują duże większe bezpieczeństwo od tzw. puszek. Co więcej, zlokalizowane są zazwyczaj w ustronnym miejscu (np. garażu, kotłowni), co idealnie wpisuje się w potrzeby nowoczesnego domu – nie zaburza ładu wizualnego i estetyki wykończenia.

Nowoczesna instalacja elektryczna w domu to również łatwiejsza konserwacja układu i prostsze naprawy. Kiedy dojdzie do spięcia lub awarii, doświadczony elektryk bardzo szybko zdiagnozuje usterkę, co w przypadku zwykłych instalacji w puszkach elektrycznych może być trudniejsze i bardziej inwazyjne dla domu.

Jak zrobić instalację elektryczną w mieszkaniu lub domu, która będzie utrzymana w duchu smart? Współczesny rynek elektryczny dostarcza wielu nowoczesnych i niemal gotowych do użycia rozwiązań! Teraz, planując np. oświetlenie domu, nie trzeba już doprowadzać do niego kabli, wystarczy zastosować skrętkę komputerową (ang. twisted-pair cable). To typ kabla sygnałowego, który umożliwia przesyłanie informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach elektrycznych. Oznacza to łatwiejsze sterowania i brak konieczności instalowania długiego rzędu włączników.

Chociaż każdy elektryk wie, jak zrobić instalację elektryczną w domu, już nie każdy potrafi wskazać, jak powinna wyglądać nowoczesna instalacja elektryczna. Jeżeli planujesz wykorzystać smart-rozwiązania w swoim domu – poszukuj wykonawców ze współczesną wiedzą, z doświadczeniem, dostępem do najlepszych części i bogatym portfolio wykonanych prac.

Inwestycja z pewnym zwrotem – nowoczesna instalacja elektryczna w inteligentnym budynku

Nowoczesne instalacje elektryczne podnoszą wartość nieruchomości. Chociaż sam początkowy wydatek może być wyższy – domy, które umożliwiają elektroniczne sterowanie poszczególnymi funkcjami, mają wyższa rynkowa wartość, co będzie ważnym czynnikiem determinującym cenę nieruchomości, przy chęci ewentualnej odsprzedaży.

Co więcej, możliwość zdalnego zarządzania elektryką podnosi bezpieczeństwo. Zapomnij o wracaniu do domu, aby sprawdzić, czy żelazko na pewno zostało odłączone od gniazda. Teraz można to zrobić za pomocą jednego wyłącznika np. przy wyjściu z domu lub jednego kliknięcia Twoim smartfonie.

Interesuje Cię inteligentny dom? Planujesz zdecydować się na nowoczesną instalację elektryczną? Zachęcamy do sprawdzenia oferty X-Mont! Proponujemy kompleksowe konsultacje, rzetelne projekty i satysfakcjonująca realizację. Smart home to nasza specjalność! Nie czekaj – zobacz pełną ofertę, w której znajduje się m.in. usługa instalacje elektryczne Katowice.